Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Keratokonus

Keratokonus Nedir?

Keratokonus, saat camı şeklinde olan korneanın öne doğru koni şeklinde sivrileşmesidir. Bu hastalıkta korneanın şekli bozulur. Kornea incelir ve öne doğru bombeleşir. İlerleyici ve görmeyi bozan bir hastalık olup görme azlığına, gözlükle düzeltilemeyen görme azalmasına sebep olur.

Korneada ortaya çıkan bu değişiklikler kişinin görme alanında odaklanamamaya yol açar. Bulanık ve bozuk bir görüş ortaya çıkar.  Bireyler okuma, yazma ve araba kullanma gibi günlük eylemleri yerine getirirken zorluk yaşar.

Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkıyor?

Korneanın sivrileşip incelmesi sonucu oluşan keratokonus 15-30 yaş arası gençlerde daha sık görülmekte ve kornea naklinin birincil nedeni olarak gösterilmektedir. Genetik ve çevresel faktörler nedeniyle oluşan hastalığın teşhisi için geç kalındığı zaman bireyi kornea nakline kadar götürebiliyor.

Keratokonus Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucu bu hastalığın sebebi tam olarak saptanamamıştır. Bazı vakalarda hastalığın, kalıtımsal olarak anne ya da babadan geçtiği görülmüştür. Diğer nedenler arasında; aşırı göz ovalama, güneşten aldığımız ultraviyole ışınlar, göze iyi uymayan kontakt lens kullanımı ve kronik göz iritasyonu yer alır.

Keratokonusa yatkınlığı olan kişilerin korneaları, göz ovma ve küçük travmalarla daha kolay hasar görür. Keratokonus hastalığı varsa kişi gözlerini ovuşturmamaya dikkat etmelidir.

Keratokonus Belirtileri

Belirtiler her gözde farklılık gösterebilir ama erken aşamada keratokonus belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

  • Görüşte hafif bulanıklık
  • Düz çizgilerin eğri görünmesi
  • Işığa karşı parlama ve hassasiyet

İleri aşamada ise belirtiler daha belirgin ve rahatsız edici hale gelir. Bu evrede kontakt lensler göze uymaz ve gözde rahatsızlık oluşturur. Miyop ve astigmat derecelerinde artış gözlemlenir ve gözlük gereksinimi oluşur.

Keratokonus Hastalığın Belirtileri Nelerdir? Diğer Göz Hastalıklarından Nasıl Ayırt Edilebilir?

Hastalığın başlangıç dönemlerinde, sürekli değişerek artan gözlük numaraları ile görme sağlanabilirken, hastalığın ilerlemesiyle beraber gözlükle düzeltilemeyen yüksek dereceli görme kusurları ortaya çıkar. Bu nedenle sık sık gözlük değişimi gerekebilir. Hasta kullandığı gözlüklerinden memnun değildir, gözlüğe rağmen iyi görememe şikayetleri arasındadır. Gözde alerji, kaşıntı ve ışığa hassasiyet gözlemlenir. Sıklıkla keratokonus hastalarının geçmişinde gözle ilgili alerjik şikayetler mevcuttur.

Keratokonus Tanısı Nasıl Konulur?

Keratokonus, rutin bir göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Göz doktorunuz korneal topografi adı verilen inceleme yöntemiyle korneayı inceler ve şeklini, eğriliğini ölçer. Özel bir bilgisayar kullanılarak kornea yüzeyi haritalanır. Bu detaylı haritalar kornea yüzeyinin durumunu net olarak gösterir. Hekim muayene sırasında korneada şekil değişikliği olup olmadığını tespit eder.

Hastalığın İlerleme Riski Var mı? Bu Risk Nasıl Önlenebilir?

Hastalık ilerleyici özelliktedir ve alerjiye bağlı olarak gözlerin sürekli, sert bir şekilde ovuşturulması hastalığın ilerlemesini hızlandırır.

Günümüzde halk arasında “ışın tedavisi” olarak bilinen ‘’crosslink’’ tedavisi ile hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir.

Keratokonus Hastalığı Hangi Yaşlarda Görülür?

10’lu yaşların ortası, 20’li yaşların başı ve 30’lu yaşların sonlarında görülür.

Hastalığın Teşhisinde Erken Tanı Önemli midir?

Keratokonus hastalığının erken teşhisi büyük önem taşımaktadır. Özellikle 15-25 yaş aralığında hızlı şekilde ilerleyen bu hastalık tedavi edilmediği takdirde hastayı kornea nakline kadar sürükleyebilir.

Keratokonus Tedavisi Nelerdir?

Tedavi yöntemi, hastalığın belirtisine ve hangi aşamada olduğuna bağlıdır. Belirtilerin hafif olduğu ilk evrelerde görme gözlüklerle düzeltilebilir. Sonra doğru odaklanma için özel sert kontakt lensler kullanmanız gerekebilir.

Cross-linking tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın ilerlemesini durdurmaya yönelik bir tedavidir. Bu tedavide göze riboflavin dediğimiz B12 vitamini damlatılır ve sonrasında ultraviyole A ışını ile kornea sertleştirilir. Cross-linking tedavisi uyuşturucu damlayla yapılır ve yaklaşık 30-40 dakika kadar sürer. Bu işlem korneanın sivri halinden çıkıp düzleşmesine veya sertleşmesine yol açarak, daha da kabarık bir hale gelmesini önlemeye yardımcı olur.

Çapraz Bağlama (Crosslink) Tedavisi

Korneal çapraz bağlama (cross-linkingtedavisi, korneanın daha sıkı ve sağlam bir yapıya dönüşmesini sağlayan riboflavin (B12 vitamini) ve ultraviyole A ışınının kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemiyle normalden ince olan kornea sertleştirilir, korneanın sivriliği azaltılarak hastalığın ilerlemesi durdurulur ya da yavaşlatılır.

CrossLink Nasıl uygulanıyor?

Ameliyathane ortamında yapılan bu tedavinin birinci aşamasında göze Riboflavin(B12 vitamini) damlatılır. Operasyondan önce göz anestezik damla yardımıyla uyuşturulur. Kornea epiteli kaldırılır. İkinci aşama ise UV ışının uygulanma aşamasıdır. Bu aşamada kornea yüzeyine UV ışını uygulanır. Bu sırada B2 vitamini damlatılmaya devam edilir.

Crosslink sonrası İyileşme ne kadar sürer?

Cross linking tedavisi sonrasında hastanın görmesinde bir miktar bulanıklık olacaktır. Bulanıklık süresi ve bulanıklığın şiddeti hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 1 aydır. Bazı hastalarda 15-20 gün sonra görmeler düzelirken, bazı hastalarda bu süre 1 ay sürebilir. Bilimsel olarak biliniyor ki korneanın tekrar şekillenmesi ve onarım olayı tam 12 aya kadar sürmektedir. Bireylerin hem astigmat hem miyop değerlerinde azalma olmaktadır.

Crosslink Tedavisi Keratokonus Hastalığını Tamamen Tedavi Eder mi?

Bu tedavinin hastalığı ortadan kaldırmadığı bilinmelidir. Tedavide amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak veya yavaşlatmaktır.

Crosslink Tedavisi İçin Uygun Bir Aday mıyım?

Hastalığı korneal topografisi ile doğrulanmış, keratokonus tanısı olan hastalar crosslink için uygun hastadır. Hastalıktaki ilerlemesi devam eden veya ilerleme ihtimali yüksek keratokonuslu hastalar bu tedavi için uygun kişilerdir.

Crosslink Tedavisinde Karşılaşılabilecek Riskler

Nadir görülmekle birlikte aşağıdaki riskler mevcuttur;

Operasyon esnasında kornea yüzeyindeki epitel kazındığı için, iyileşme süreci bir hafta ile 10 gün içerisinde değişkenlik gösterir. Bazı olgularda bu süre uzayabilir.

Hibrid Lazer Tedavisi Nedir?

Hybrid Lazer tedavisi uygun Keratokonus hastalarında uygulanabilen tedavi yöntemidir. Bu tedavide hastalığı durdurucu işlem olan Crosslinking ile görme seviyesini artıran kişiye özel No Touch Lazer işlemi aynı anda yapılır. Bu yöntemle kişinin keratokonus hastalığı durdurulur, no touch ile lazer görme kalitesi artırılır. Aynı zamanda korneanın sivriliği büyük oranda azaltılarak hastalığın kısmen ya da tamamen yok edilmesi amaçlanır.

Keratokonus Halka Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Halka tedavisinin uygulanabilmesi için korneanın çok incelmemiş ve dikleşmemiş olması gerekir. Kontakt lensi tolere edemeyen hastalarda alternatif tedavi yöntemi kornea içi halka tedavisidir. Kornea halka segmentleri damla anestezisi ile yapılan ve yaklaşık 15-20 dakika süren bir operasyonla kornea tabakasının içerisine yerleştirilir.

Kornea Nakli Kimlere Uygulanır?

Kornea nakli, korneadaki değişikliklere bağlı olarak görme seviyesi azalan kişilere yapılır.  Kornea naklinin en sık uygulandığı patolojiler keratokonus, büllöz keratopati,  kornea yaralanmaları gibi çeşitli sebeplere bağlı oluşan kornea bulanıklıklarıdır.

Kornea nakli, korneadaki bulanıklıklara bağlı olarak kornea yapısının bozulduğu, yok olduğu görme kaybı yaşayan hastalara yapılmaktadır. Gözün, kornea nakli safhasına gelmesine birçok farklı göz hastalığı ya da travmalar neden olabilmektedir.

Keratokonus Tedavi Fiyatları 2021

Muayene sonrasında keratokonus ameliyatıyla ilgili fiyat bilgilendirmesi yapılır, dilerseniz ameliyatınız programlanır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.