Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lasik Göz Ameliyatı

Lasik Göz Ameliyatı Nedir?

Lasik göz ameliyatı, lazer ışınları kullanılarak göz bozuklukların düzeltilmesidir. Excimer lazer ışınları kullanılarak yapılan operasyonlar arasında en sık uygulanan, en konforlu ve güvenli tedavi yöntemidir.

Lasik operasyonu hızlı bir şekilde gözlüksüz görebilmeyi sağlamasının yanında ağrısız bir operasyondur. Hastanın lazer bölümüne giriş ve çıkışının yaklaşık 10 dakika kadar sürdüğü bu tedavi anestezik damla ile uygulanır.

İşlem sırasında hastada herhangi bir ağrı, yanma veya acı hissi oluşmaz.  Tek bir gözün lazerle işlemi yaklaşık 30 saniye kadar sürer. Lasik göz ameliyatı  ağrısız ve kısa sürede yapıldığı için en konforlu lazer yöntemidir.

Göz bozukluğu sebebiyle net göremeyen, gözlük veya kontakt lens hastalarına gözlüksüz net görüş sağlamak için uygulanan tedavi şekline refraktif cerrahi denir.

Teknoloji çağıyla dijital hayata geçişle birlikte çoğu bireyde göz bozuklukları meydana gelmeye başladı. Hastalara gözlük ya da lens kullanımı önerilmesinin yanında birey gözlüksüz görmek istiyorsa halk arasında göz çizdirme olarak da bilinen lazer teknikleri devreye girer.

Hekim muayeneden sonra lazer için doğru bir hasta olduğuna karar verirse lasik ameliyatı sayesinde bireylerin göz sağlığına kavuşması mümkündür.

LASİK ameliyatı hangi göz bozukluklarında uygulanır?

Miyop, hipermetrop veya astigmat tedavisinde uygulanabilir. Lazer göz ameliyatları her hasta için uygun değildir.  Temel kural 18 yaşını doldurmuş olmak ve gözlük numaralarının artık ilerlemiyor olmasıdır. Yapılacak detaylı göz muayenesinde gözün kornea tabakası, kornea kalınlığı değerlendirildikten sonra göz yapısı uygun hastalar lazer tedavisi olabilir.

LASİK ameliyatı kimler için uygundur?

Göz kırma kusuru olan, 3 ay aralarla yapılan muayenelerde göz numarası değişiklik göstermeyen, fiziksel gelişimini tamamlamış 19-20 yaşını doldurmuş kişiler için uygundur. Yapılacak detaylı göz muayenesinde gözün kornea tabakası, kornea kalınlığı değerlendirildikten sonra uygun hastalar lazer tedavisi olabilir. Bu değerlendirmeler yapıldığında lazere uygun olduğuna karar verilen hastalara LASİK ameliyatı yapılabilir.

Kimler LASİK ameliyatı olamaz?

*Hala fiziki gelişimi devam eden 18 yaş altı kişiler

*Hamile ve emziren kadınlar

*Kontrolsüz diyabet (şeker hastalığı) olanlar

*Üveit hastaları

* Romatizmal hastalıkları olanlar

*Keratokonus hastaları

*Kornea incelmesi olan kişiler

*Makula ve retinal problemleri olanlar

LASİK ameliyatı öncesi uygunluk nasıl değerlendirilir?

LASİK ameliyatı için muayene esnasında kişi yukarıda bahsettiğimiz kriterleri sağlıyorsa lazer için uygun hastadır. Yapılacak detaylı göz muayenesinde gözün kornea tabakası, kornea kalınlığı değerlendirildikten sonra uygun hastalar lazer tedavisi olabilir. Lazer muayenesine gelecek olan birey eğer kontakt lens kullanıyorsa muayeneden 5 gün önce lens kullanmayı bırakmalıdır.

LASİK ameliyatı hakkında doktorum ile görüşürken hangi soruları sormalıyım?

*Gözüm lazer olmak için uygun mu?

*Yan etkiler olabilir mi?

*Ameliyat sonrası rutin yaşantım etkilenir mi, rutin yaşantıma ne zaman dönebilirim?

*Göz numaralarım geri döner mi?

*İlerleyen yaşlarda tekrar gözlük kullanacak mıyım?

LASİK ameliyatı ve sonrası süreç nasıl?

Korneanın ikinci kısmı olan stromadan yaklaşık 90 ile 110 mikron kalınlığında 1 yaprakcığın lazer yardımıyla kaldırılması ve  ardından excimer lazer uygulanarak numaraların düzeltilmesi işlemidir. Alt tarafa excimer lazer uygulanarak numaralar düzeltilir. Lazer sonrası gözlerin bandajla kapatılmasına gerek yoktur. Tedavi sonrası verilen damlaların özenle ve doktorun tarif ettiği şekilde kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası lazer yapılan gözle oynanmaması ve su değdirilmemesi önemli bir detaydır. 24 saat sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

LASİK ameliyatı sonrası bulanık görme normal mi?

Tedaviden sonra ilk iki gün bulanık görmek beklediğimiz bir kliniktir. Görme kusurunun derecesine göre tedaviden sonraki ilk haftalarda giderek iyileşme görülmektedir. Hastalarımızdan tedaviden sonra ilk aylarda gözyaşı damlası kullanmasını isteriz. Lasik uygulanan hastalara operasyon günü istirahat etmeleri önerilir.

INTRALASE (FEMTOSANİYE LAZER) nedir?

İntralase, bilgisayar kontrolünde Femtosecond lazerle flepin kaldırılmasıdır. LASİK cerrahisinin en önemli adımı flep hazırlanmasıdır. Flep hazırlanmasını çok güvenli olarak gerçekleştiren bir teknolojidir. Korneal flebin tamamen kişiye özel olarak hazırlandığı bir cerrahidir.

İLASİK nedir?

İLASİK, günümüzün en yenilikçi lazer teknolojisi olan INTRA-LASE ile tamamen kişiye özel tedavi şeklidir. iLASİK yönteminde kullanılan teknoloji son derece güvenilirdir. Önceden lazer tedavisi olmuş kişiler için iLASİK yöntemi tercih edilir. Bu kişiler için iyi bir seçenek olan iLASİK yöntemiyle de diğer lazer yöntemlerinde olduğu gibi görme kusurları ortadan kaldırılmaktadır.

SMILE LAZER/RELEX nedir?

Smile tekniğinde, diğer lazer yöntemleriyle tedavi edilemeyen yüksek numaralı ve ince kornealı hastalar için tercih edilebilir. Hasta, Smile Lazer teknolojisi sayesinde gözlük veya lenslerinden kısa sürede kurtulabilir. -10 dereceye kadar miyop, -5 dereceye kadar astigmatı düzeltmesi diğer tekniklere göre avantajdır. Tek göz için tedavi süresi yaklaşık 10 dakikadır.

LASİK Ameliyatına uygun olmayan gözlerde alternatif tedavi yöntemleri nelerdir?

LASİK ameliyatına uygun olmayan göz bozukluklarının tedavisi günümüz teknolojisinde farklı cerrahi yöntemlerle mümkündür.

Lasik ameliyatına uygun olmayan gözler için PRK ve LASEK denilen lazer yöntemleri tercih edilebilir. PRK yönteminde; korneanın en dış tabakası kazınarak soyulur. Göz bozukluğunu düzeltmek için lazer ile korneaya şekil verilir. LASEK yönteminde ise korneanın en dış yüzeyi kazınmak yerine sıyrılır. Kornea lazer ile şekillendirildikten sonra epitel tabakası tekrar yerine yapıştırılır.

Diğer cerrahi yöntemler ise göz içine mercek yerleştirilerek hasta gözlüklerinden kurtulabilir. Fakik Göz İçi Lensleri; lasik ameliyatına uygun olmayan gözlerde tercih edilebilecek bir cerrahidir. Çok yüksek numaralı göz bozuklukları için de başvurulan yöntemdir. Bu ameliyatta gözün kendi merceğine müdahale edilmez. Göz bebeğinin önüne ya da arkasına yapay mercek yerleştirilir. Bu merceklerle görme bozukluğu düzeltilir.

 Tedavi Sırasında Bilinmesi Gerekenler

Uygulanacak yönteme göre, her bir gözün tedavisi için hastalar 3 ile 10 dakika arası bir süre masada yatar. Bu süre uygulanan lazer yöntemine göre değişkenlik gösterir. Lazer tedavilerinde günümüz teknolojisiyle hangi yöntem uygulanırsa uygulansın saniyeler içerisinde tedavi tamamlanır. Tedavi sırasında ağrı veya acı hissedilmez. Hastalarımızdan operasyon esnasında yapacağımız yönlendirmelerle lazer sisteminin içerisindeki yeşil-kırmızı ışığa bakması istenir ve bu esnada saniyeler içerisinde hekim işlemi uygular.

Lazer tedavisinden sonra uygulanacak yönteme göre iyileşme süreleri farklılık gösterir. Bu durum kişinin rutin yaşantısına dönmesini de belirler. Uygulanacak yöntem hastaya izah edilirken bu husus özellikle göz önüne alınır ve hasta bilgilendirilir.

Lasik Göz Ameliyatı Fiyatları 2021

Lasik göz ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.